Veľkonočné koláče a zákusky


Recepty na veľkonočné koláče a zákusky:

«1 2 ...15 »
Limetkovo-kokosové cupcakes Limetkovo-kokosové cupcakes Vaše

Cupcake svieži ako jarný vánok. :)

Veľkonočné cupcakes Veľkonočné cupcakes Vaše

Máme tu Veľkú noc a nakoniec som sa aj ja rozhodla upiecť veľkonočné cupcakes. Sú jemné, nadýchané a plnka pripomína lahodnú kakaovú penu. Dozdobila som čokoládovými vajíčkami a dodala tomu chuť týchto sviatkov. No koho by nepotešili takého lahodné koláčiky?

Veľkonočné muffiny Veľkonočné muffiny Vaše

Žĺtky s cukrom vymiešame do peny, pridáme 2 PL teplej vody. Do žĺtkovej zmesy pridáme orechy s práškom do pečivy a kakao. Z bielkov vymiešame tuhý sneh a opatrne ho vmiešame do žĺtkovej zmesy.

Veľkonočný koláč (fotorecept) Veľkonočný koláč (fotorecept) Vaše

Keď žila svokra, tak ho piekla pravidelne, každú Veľkú noc, ale aj na Vianoce. Veľmi nám chutil, ale časom sme ho začali kupovať. Tento rok, som sa rozhodla, že ho konečne upečiem, a budem v tejto tradícii pokračovať. Na prianie rodinky som pridala aj hrozienka a brusnice, ktoré v pôvodnom recepte nie sú :-)

Zemplínsky koláč (videorecept) Zemplínsky koláč (videorecept) Video

Klasický zemplínsky koláč vhodný na Veľkú noc, Vianoce.... kedykoľvek a kdekoľvek.

Cupcakes pre šibačov Cupcakes pre šibačov Vaše

Tento recept je rýchly a veselý na príležitosť pre malých šibačov.

Žĺtkové rezy Žĺtkové rezy Vaše

Žĺtkové rezy boli odjakživa súčasťou Veľkej noci v našej rodine, piekli a stále ich pečú obe starké. Tento krát som sa k ich štafete žĺtkových rezov pridala aj ja, no paradoxne som nemala poruke recept ani jednej z nich ... a tak ma pomyselne zachránila @Rennatte, za čo jej ďakujem a že boli také skvelé, rada by som jej recept pripomenula aj vám. :)

Makovo-čokoládový zapletanec Makovo-čokoládový zapletanec Vaše

Komerčný recept
Veľkonočné vajíčka nemusia byť len tie umelé v košíčku! Ak chcete mať na veľkonočnom stole niečo naozaj špeciálne, vyskúšajte makovo-čokoládový zapletanec v tvare vajíčka, ktorý do veľkonočnej blogerskej súťaže SweetFamily pripravili blogerky Stvory z kuchyne.

Mazanec veľkonočný s mandarínkou (fotorecept) Mazanec veľkonočný s mandarínkou (fotorecept) Vaše

Nová chuť v starom dobrom mazanci. Súhlasím! Tradícia je tradícia, ale nič sa nestane, keď si pochutíme aj na inovovanej. Ja som „odštartoval“ na tom, že som v obchode kúpil veľké balenie krásnych mandaríniek za výpredajnú cenu. Takže nápad sa zrodil v „Dahl`s supermarket“. Áno, aj tak i tam sa rodia nápady. Podobne je to u nás tzv. „odrastených podorastencov“, pri pohľade na pekné dievča, či mladú ženu! Ibaže o čo, v mojom prípade je od predstáv k činom ďalekóóóóó, s rcp to už ide rýchlejšie!

Čučoriedkové jarné cupcaky s mrveničkou Čučoriedkové jarné cupcaky s mrveničkou Vaše

Tieto cupkaky sú krásne nadýchané,na jar ako stvorené. Môžeme ich kombinovať s rôznym sezónnym ovocím. Každá návšteva ich zaručene ocení.

Recept bez obrázku Veľkonočný baranček Vaše

Tento recept je z jednej várky na dvoch barančekov.

Veľkonočné kokosové cupcakes Veľkonočné kokosové cupcakes Vaše

Cupcakes nikdy nie je dosť a variácií je nespočetné množstvo...

Torta di pane (fotorecept) Torta di pane (fotorecept) Vaše

Chlebový koláč z talianskych oblastí, na juhu Švajčiarska ho pripravujú dokonca aj k Veľkej noci.

Veľkonočné cupcakes Veľkonočné cupcakes Vaše

Veľmi rada pripravujem cupcakes, kde sa fantázii medze nekladú...

Veľkonočné vanilkové cupcakes Veľkonočné vanilkové cupcakes Vaše

Dáme si zohriať rúru na 180 stupňov. V plechovom hrnčeku zahrejeme rastlinné mlieko takmer k varu (ja som použila sójové). Pridáme ocot a necháme zraziť. Postavíme bokom a necháme vychladnúť. Nachystáme si plech na muffiny a vyložíme ho ľubovoľnými košíčkami. Do pripravenej misky si preosejeme hrnček špaldovej múky, kypriaci prášok, sódu a soľ. Všetko premiešame metličkou. Do zrazeného mlieka si primiešame pripravený Muscovado cukor, vanilkový cukor, olej a vanilkový extrakt. Vyšľaháme to tyčovým mixérom. Tekutú zmes (pozor musí byť vlažná nesmie byť teplá) prilievame do misky so suchými surovinami a dôkladne premiešame, miešame čo najkratšie. Takto pripravenou zmesou plníme košíčky. Najlepšie je použiť lyžicu. Plníme do max 2/3. Dáme do predhriatej rúry piecť na 18-20 minút.

Veselé cupcakes Veselé cupcakes Vaše

Takto som napiekla pre mojich doma a vnúčatá.

Cupcakes pre šibačov Cupcakes pre šibačov Vaše

Komerčný recept

«1 2 ...15 »
Veľkonočné zvyky a články

Etnologička Marta Botiková: Páči sa mi, keď doma rozkvitne lesola
Slovensko je križovatka. Spleť mostov alebo hrniec, do ktorého počas storočí rôzne kultúry primiešavali svoje chute. A výsledný pokrm pekne rozvoniava a skvelo chutí práve teraz, na Veľkú noc. O rôznych vplyvoch a koreňoch sviatočných zvykov sme sa porozprávali s etnologičkou Martou Botikovou.

Veľkonočný korbáč upletie aj so zaviazanými očami
Svoj prvý veľkonočný korbáč uplietol Pavol Matejak z Trenčína niekedy pred 80 rokmi. Odvtedy to robí rok čo rok, vždy na prelome zimy a jari berie do rúk vŕbové prútie a vyrába z neho dôverne známy symbol Veľkej noci. A nie jeden. Odhaduje, že za celý život ich uplietol viac ako desaťtisíc.

Nezbláznite sa na Veľkú noc! Stop stresu a naháňačke za dokonalosťou
Tak a je to to znovu! Prišla Veľká noc, jeden z veľkých sviatkov. Naše mamy nás učili vygruntovať celý dom a pobehovali s prachovkou neskoro do noci, aby sa všetko len tak lesklo. A vy zasa nestíhate!

Ešte to stihnete! Veľká noc na vašom stole môže byť aj takáto
Aj inšpirácia na poslednú chvíľu môže pomôcť. Pozrite sa na naše veľkonočné dekorácie stola.

Veľkonočná mágia: Čo je Zelený štvrtok či Biela sobota?
Veľká noc sa spája so starými zvykmi vítania jari. Predkovia chceli rôznymi magickými úkonmi zabezpečiť ľuďom aj zvieratám zdravie a hospodárstvu prosperitu. Ako vyzeral veľkonočný čas v ľudových zvykoch, pripomína aj publikácia etnologičky Kataríny Nádaskej s ilustráciami Martina Kellenbergera z vydavateľstva Fortuna Libri, nazvaná Slovenský rok.

Sladké veľkonočné pokušenie! Pripravte si tortu s bielou čokoládou
Bez sladkostí sa asi Veľká noc nezaobíde. Skúšali ste však namiesto koláčikov či čokoládových vajíčok niečo menej tradičné? Čo tak veľkonočnú tortu?

Etnologička o Veľkej noci: Prapodstata sviatkov nám uniká
Prečo sa kedysi vajíčka farbili na červeno, odkedy musia dievčatá utekať pred korbáčom a ako vyzerá Veľká noc 21. storočia? Etnologička Zora Mintalová Zubercová dostala záujem o tradície do vienka. Študuje archívy, spovedá pamätníkov a trpezlivo skladá čriepky bežného života našich predkov.


TOPlist